rehabilitacja po mastektomii
Mastektomia jest zabiegiem chirurgicznym, który może wywołać niekorzystne zmiany w obrębie kończyny górnej po stronie operowanej, takie jak: ograniczenie ruchów w stawie obręczy barkowej, zmniejszenie siły mięśniowej kończyny górnej. Bardzo często występującym problemem po zabiegu jest obrzęk limfatyczny, którego przyczyną jest zaburzony odpływ chłonki. U kobiet po mastektomii mogą pojawić się zaburzenia psychiczne spowodowane lękiem przed niepełnosprawnością. Dlatego tak ważna w tym okresie jest rehabilitacja fizyczna jak i psychologiczna.
Proces fizjoterapii zaczynamy przed planowanym zabiegiem, mając na celu właściwe przygotowanie pacjenta do zaakceptowania własnego ciała.
Obejmuje on:
-ćwiczenia wzmacniające siłę mięśniową kończyny górnej
-ćwiczenia poprawiające mobilność stawową po stronie operowanej
-naukę prawidłowego układania chorej kończyny
Po zabiegu chirurgicznym proces rehabilitacji rozpoczyna się w szpitalu trwa zwykle od 3 do 5 dni. Kolejny etap realizowany jest w oddziale rehabilitacji dziennej lub ambulatoryjnej.
Obejmuje:
-kompleksową terapię przeciwobrzękową (manualny i mechaniczny drenaż limfatyczny, ćwiczenia poprawiające odpływ chłonki, pielęgnację skóry, bandażowanie wielowarstwowe)
-zabiegi fizykalne (masaż wirowy kończyn górnych)
– ćwiczenia czynne samowspomagane w obrębie całej kończyny górnej (od palców do obręczy barkowej)
-ćwiczenia oddechowe poprawiające wydolność
-mobilizowanie blizny pooperacyjnej
-poprawa mobilności i stabilności obręczy barkowej wykorzystując metodę PNF